Sohbet

için 7/24 saat açık cafe!
Facebook İletişim Hakkımızda Gizlilik Facebook Sohbetcafe
Hakkı Gül
Adıyaman
Seni çok seviyorum özgem, seninle sohbet etmeyi çok özledim :(
Sohbet Siteleri Güvenli Midir?
Sohbet Siteleri Güvenli Midir?

Sohbet, insanların birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlamak anlamına gelmektedir. Teknolojinin ve bununla birlikte sanal gerçekliğin çok yaygın olduğu günümüzde farklı amaçlar güden sohbet siteleri ortaya çıkmıştır. Sohbet sitelerinde, karşılıklı konuşma dediğimiz iletişim biçimi, internet ortamı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Durum böyle olunca insanların aklına sohbet sitelerinin güvenli olup olmadığı sorusu gelir. Öncelikli olarak sohbet sitelerinde aktif bulunmak için kayıt olunur. Bu kayıt sırasında kullanıcının kişisel bilgilerinden bazıları istenir.

Peki, Sohbet Siteleri Güvenli Midir Güven konusuna ilk olarak burada değinmemiz mümkündür. Çünkü kullanıcıların doğru bilgileri verip vermedikleri ve doğru profili oluşturup oluşturmadıkları teyit edilmesi zor bir konudur. Kullanıcı siteye giriş yapar. Ve bundan sonrası için bazı sohbet siteleri görüntülü sohbet, bazıları ise yalnızca mesajlaşma yoluyla sohbet içeriği barındırır. Görüntülü sohbet, daha güvenilir olarak nitelenebilir. Ancak görüntülü sohbetin güvenli olup olmadığı konusu da iki kısımda incelenirse ilk olarak "görüntülü sohbet ederken görüntüm kayıt altına alınır mı?" sorusuna değiniriz. İkinci olarak ise "karşımdaki insan gerçek mi?" sorusunu ele alırız. İlk bakışta saçma gelen bu cümle, esasında içerisinde tehlike barındırır.

Karşınızdaki insan düzenlenmiş bir bilgisayar programı ile görmüş olduğunuz insandan başka bir kişi olabilir. Sohbet sitelerinde yazışmanız esnasında dikkat etmeniz gereken diğer husus ise, kişisel ve özel bilgilerinizi sohbet ettiğiniz kişiyle paylaşmamanızdır. Sizin karşınızdaki insanla paylaşacağınız bilgilerden dolayı üzerinize herhangi bir borç doğması durumunda sohbet sitesinin sahipleri sorumluluk kabul etmeyebilir. Ve yükümlülük altına girmeyebilirler. Sohbet siteleri farklı amaçlarla kurulmuştur. Bazısı dostluk kurmak, arkadaşlıkta bulunmak amacı taşırken, bazısı ise ilişki kurmak amacı taşır.

Özellikle yaşı 18in altındaki bireylerin bu sitelere kaydolması zararlı sonuçlar doğurabilir. Kim olduğunu bilmediği bir kişiye güvenip, bu siteler üzerinden buluşma girişiminde bulunan insanların iyi niyeti kullanılabilir. Bu nedenle sohbet sitesinin güvenli olup olmaması, yeterli denetlemelerden sonra üye alımı yapıldığının bilinmesi, üyelerinin kimlik bilgilerinin kurucu sohbet sitesinde bulunması büyük önem arz etmektedir. Yeterli önlemleri almış bir sohbet sitesi ve bilinçli bireyler ile bu siteler bireylere istedikleri sosyal ortamı sağlama açısından faydalı olacaklardır.

sohbet siteleri sohbet siteleri güvenilir mi Facebook
Yorum Yap
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Yorumunuz :
  • Hakaret ve argo içerikli mesajlar yazmak
  • T.C Anayasa kurallarına aykırı materyalar yayınlamak
  • Relam içerikli yazılar yazmak yasaktır.
  • Kuralları okudum ve kabül ediyorum.

Sohbetcafe

Türkiye'nin Sohbet Ağı 13 yaşında
Valid XHTML Kontrol Css Validator Rss Google inc.